"Enter"a basıp içeriğe geçin

Chip Tunning Nedir?

Chiptuning; Motoru bir beyin tarafından yani Elektronik Kontrol Ünitesi (ECU) tarafından yönetilen tüm araçlar için geçerli olan , beygir ve tork artırım sistemine denir.
Bu sistem; Beyni olan otomobil , kamyon , kamyonet , otobüs , traktör , iş makinesi , motosiklet ve marinelere uygulanabilir. “Araç firmalarının Motor çeşidi üretmek için yaptıkları, müşterilerine fahiş fiyatlarla sundukları ve dünya piyasasında chip tuning olarak geçen araç satış politikasının adıdır.”


​Chip Tuning Aracıma Zarar Verir mi?
Ecu Garage tarafından yapılan yazılım aracınızın güvenilir motor verimlilik limitlerini aşmayacak şekilde ayarlanır. Firmamız tarafından yapılan yazılımlar aracınızın motor sağlık durumuna göre maksimum verim ve güvenlik içermektedir. Motorunuzun verebileceği güç bellidir. Piyasadaki uçuk vaatlerde bulunan veya ezbere beygir rakamı veren firmalardan uzak durunuz.

Firmamız tarafından uygulanan yazılım sonucu aracınızın motor sağlık durumuna göre mevcut TORK ve HP değerlerine yaklaşık %30 Beygir gücü ile %15 – %20 oranında TORK gücü artışı sağlamaktadır.

Beygiri direkt etkileyecek bir mekanik fark yoktur. Fark, sadece Yazlımdadır. Ve bunu fabrikalar satarken ikisi arasında çok fazla fiyat farkı vardır. Ama aynı işi Lisanslı yazılım programlarımızla çok daha ucuza ve sizin isteğiniz doğrultusunda ayrıca size bilisel olarak artışlarımızı dinamometre üzerinde kanıtlayarak sunmaktayız. Ayrıca Yazılımların ne olduğu nasıl bir oranda yazıldığı belli olmayan, Aracınıza yüksek oranda zarar verebilecek, dinamometrede size verdiği beygir ve torku kanıtlayamayan, bir aracın yazılımını alıp her türlü araca yazan ,sizin isteğiniz doğrultusunda yazılım yapmayan firmalardan kesinlikle kaçınmanızı tavsiye ediyoruz.

Araç Üretimi Yapan Firmalar Neden Bu İşlemi Gerçekleştirmiyor?
Üretici firmalar yasal olan emisyon değeri ve iklim değişiklikleri, ayrıca güç paketi satış politikaları sebebi ile bu işlemi çok yüksek maliyetli paketler şeklinde sunmaktadır.


Örneğin:

BMW – Hartge Paketi
Mercedes – Brabus Paketi
Volkswagen, Audi – ABT Paketi

Yakıt Artar mı?
Yaptığımız yazılımlar ve chip tuning işlemi genelde ekonomi ve performans amaçlı yapılır. Ağır vasıtalar başta olmak üzere otomobil gruplarında,
müşterilerimiz öncelikli ekonomi amaçlı yaptırmaktadır. Araç trafik şartlarında kullanıldığı sürece (90-120km/s sabit hız) ve de ekonomi yaptırmak için
kullanıldığı sürece 100 kilometrede 1 litre (1lt/100km) civarında yakıt ekonomisi öngörümüz vardır. Daha fazla yakıt ekonomisi yaptıran müşterilerimiz
olduğu gibi


“Ben aracımın beygirini yükselttim, bu hizmeti alırım” diye gaza basan müşterilerimizde de yakıtta artış görülmüştür..
“Kesinlikle ekonomi yaptırılır fakat hem tam performans kullanıp hem de yakıt ekonomisi beklemek yanlıştır.”

Neden Yazılım Yapılmalı?
Aracınızın motorundan sağlıklı olarak maksimum verimi alarak hem güç artışı hem de yakıt ekonomisi sağlamak için yazılım yapılmalıdır.

Yakıt Ekonomisi Nasıl Sağlanıyor?
Bunun cevabını çok net olarak ağırlık ve güç orantısı şeklinde verebiliriz.


Chip-Tuning Avantajları Nelerdir?
Uygulamalarımızın avantajlarını, kullanıcılar tarafından bize iletilen sorulardan ve onlara sunduğumuz çözüm operasyonlarından derleyebiliriz, Otomobilin ilk hareketi esnasında motora çok iş düşer ve eğer araç kaldırılırken yeterli miktarda tork üretilemezse araç sık sık stop eder. Müşterilerimizden sıklıkla bu şikayeti duyarız, özellikle yazın klima açık kullanıldığında bu rahatsız durum daha belirginleşir. Chiptuning ile gerekli iyileştirmeler yapıldığında, motorun daha erken devirlerde tork üretmeye başlaması ve daha yüksek miktarda üretmesi sağlanır. Böylece daha az gaz vererek daha düşük devirlerle aracınızı hareket ettirebilirsiniz. Bu durum aracınızın kavrama sisteminin ömrünü uzatacaktır. Motor torkunun daha erken üretilmeye başlanması, günlük kullanımda çok sık rastlanan yavaşlamalar sonrasında tekrar hızlanırken vites küçültme ihtiyacını ortadan kaldırır, araç mevcut vites de çok daha rahat toparlayarak devirlenir. Özellikle otomatik araçlarda yavaşlama sonrasında tekrar gaza basıldığında vites küçültme eğiliminin ortadan kalkması bu esnadaki zaman kaybının geri kazanılmasını sağlar. Böylece daha yüksek viteste daha düşük motor devri ile daha az yakıt tüketerek ilerleyebilmenizi sağlar.
Evet aracınızdaki bu iyileşme Yakıt Tüketiminizi Düşürecektir.. Günümüz motor kumanda teknolojisi ciddi oranda dijital bir hal almıştır. Aracınızın motor kontrol ünitesine gönderdiğiniz gaz pedalı komutları bir çok hesaplama sonrasında motor tepkisi olarak hissedilir. Bu hesaplamalar tepkinin gecikmesine sebep olur. Gaz tepkisi gecikmesi günlük kullanımda sıkıcı bir hal alabilir. Chiptuning sayesinde gaz tepkisi hızlanır ve verdiğiniz gaz pedalı komutları daha hızlı ve güçlü cevaplanır. Bu durum sollamalar, kalkışlar gibi günlük kullanımda hızlı tepki gerektiren sürüş koşullarında aracınıza duyduğunuz güveni arttırır.
Artan maksimum motor gücü ve torku sayesinde aracınız daha kısa sürede hızlanır ve daha yüksek hızlara çıkabilir.
Günlük otomobil kullanımında Motor Torkunun önemi çok büyüktür. Genelde düşük devirler kullanılır ve tork=düşük devir gücüdür. Aracını günlük genel kullanımda 1500-3500 RPM devir bandında yürüten bir kullanıcının asıl ihtiyacı, motorunu güçlendirmek değil torklandırmak olacaktır. Araç motorları maximum güçlerini yüksek devirlerinde üretirler ve o gücü kullanabilmek için aracı tam gaz en yüksek devirlerde kullanmanız gerekir. Tüm gün araçlar bu şekilde kullanılmıyorlar. Buyüzden olası bir performans ihtiyacınızda tam olarak neyin işinizi göreceğini iyi bilmeniz gerekir.
Tecrübelerimiz, kullanıcıların güçlenen motorlardan çok torklanan motorlarla daha memnun olduklarını bize göstermiştir.
Aracınız hakkında daha detaylı bilgi almak için iletişim numaralarımızdan bize ulaşmanız yeterlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir