"Enter"a basıp içeriğe geçin

Yarı Otomatik Şanzıman Sorunları – Uyarı ve Önlemler

Hemen hemen bütün marka araçların otomatik şanzımana alternatif olarak geliştirerek farklı isimler altında modellerine uyarladığı yarı otomatik olarak da bilinen şanzıman tipinin çeşitli kronik ve kronik olmayan arızaları mevcuttur. Özellikle mühendislik farklılıkları sebebi ile her markada farklı kronik arızalar ve hatalar ortaya çıkabilmekle birlikte aynı sorunların da baş göstermesi muhtemeldir. 

BİLGİLENDİRME

Öncelikle yarı otomatik şanzıman nedir?

Yarı otomatik, tek kavramalı bir vites kutusudur.Özünde manuel olan bu şanzıman, Otomatikleştirilmiş manuel şanzıman olarakta geçer. Sistemde tüm manuel şanzımanda olan parçalar bulunur. (Debriyaj gibi.) Sadece debriyaj, bir beyin tarafından yönetilir. Yani manuel şanzımanda olduğu gibi baskı balata easytronic’te vardır ve vites geçişleri bir beyin tarafından kontrol edilir. Baskı balata olduğu için zamanı geldiğinde baskı balata değiştirme masrafınızda bulunur.

Sürüş Karakteri

Yarı Otomatik şanzıman’da en can alıcı noktalardan birisi sistemi yöneten beynin yazılımıdır. Tek kavramalı şanzımanlar için bu yazılım ne kadar iyi olursa, sistemin açıklarını o kadar iyi kapatır. Belirttiğimiz gibi sistemde bir debriyaj bulunur ve bunu yöneten bir beyin vardır. Buradaki elektronik parçaların görevi hassas ve hissedilmez şekilde vites değiştirmektir.Easytronic kısmen bunu başarır. Ancak tüm tek kavramalı şanzımanların ortak sorunu olan vites geçişlerindeki sarsılma yarı otomatik viteste de yaşanır. Baskı balata zamanla aşındıkça bu sarsılma daha da fazlalaşır. Bu durumda aracı servise götürüp ufak bir kalibrasyon işlemi yaptırmak sarsılmayı azaltır.

Özetle; Yarı otomatik şanzıman, vites geçişlerinde seri değildir, Özellikle küçük viteslerdeki geçişlerde hafiften sarsma yapar.

Avantajları: 

-Çift kavramalı şanzımanlara göre onarım maliyeti düşüktür.
-Yakıt tüketimi tam otomatik şanzımanlara göre düşüktür.
-Bakım masrafları manuel bir şanzımanla aynıdır.
-Hem otomatik hem manuel kullanıma izin verir.
-Diğer modellere göre Spor Modu,Kar Modu ve bazı marka ve modellerde Yarı Otomatik Şanzımanlarda ESP, Yokuş Kalkış desteği gibi sistemler bulunur.

Dezavantajları:

-Vites geçişlerinde sarsma yapar.
-Tam otomatik şanzımanlar kadar konforlu sayılmazlar.
-Spor kullanıma uygun sayılmazlar.
-Eğer alacağınız yarı otomatik araçta , Yokuş Kalkış Desteği yoksa , yokuş yukarı kalkışlarda geri kaydırma yapabilir.

Tavsiye:

Eğer, Yarı otomatik şanzımanlı şanzımanlı bir Araç almaya karar verdiyseniz, Gelişmiş seçenekleri olan modelleri tercih etmelisiniz. Yarı otomatik şanzımanlar özellikle 2007 yılından sonra yaşanılan sorunlar göz önünde bulundurularak revize edilip olası sorunların önüne geçilmiştir. Bu tarihten itibaret ESP, Yokuş Kalkış desteği çoğu marka ve modele dahil edilmiş ve vites geçişleri de iyileştirilmiştir.

Sorunları Nelerdir?

İlk çıktığında bazı sorunları olan Yarı Otomatik Şanzımanlar kötü bir üne sahiptir ancak 2007 model sonrası alacağınız Yarı Otomatik Şanzımanlı araçların sorun çıkarma olasılığı çok düşüktür.

Öneriler Nelerdir?

-Normal vitesli araçlara nazaran yarı otomatik araçlar daha kısa sürede baskı balata bitirir. Aracın baskı balatası bitmeye yakın, vites geçişleri çok sert ve sarsıntılı olur. Bu nedenle belli kilometrelerde aracı servise götürüp azalan baskı balataya göre kalibrasyon yapılmasında fayda vardır.

-Bir başka olası sorun debriyaj kömürünün erken bitmesidir. Kömür değiştirilerek sorun çözülür.

-Ekranda çıkan Fault kaynaklı arızalarında ise öncelikle akü kontrol edilmelidir. Sistem tamamiyle elektronik olduğu için aküde oluşabilecek zayıflık yada problemler , şanzımanı doğrudan etkiler ve sistem aracın çalışmasını engelleyebilir.

– Yarı otomatik şanzımanlı araç kullanırken dikkat edilecek en önemli sürüş önerimiz ise agresif sürüş ile aracınızı kullanmamanızdır. Ayrıca başka bir araç, römork ve karavan tarzı ağır yükleri yarı otomatik şanzımanlı araçlarda çekmemelisiniz. Bu tip yükleri çekmek için en uygun otomatik araç olarak tork konvertörlü yani tam otomatik olanlar tavsiye edilmektedir.

Arıza Durumunda Yapılması Gerekenler Nelerdir?

-Yarı Otomatik Şanzımana sahip aracımız arıza yaparsa ne yapılması gerek? diyorsanız, öncelikle aracınız eğer çalışır durumda ise motoru durdurup birkaç dakika aracınızı dinlendiriniz. Ardından tekrar kontağı açarak vites konumunun durumunu göstergeye bakarak kontrol ediniz. Buraya kadar aracınız her zamanki durumu ile aynı ise ardından tekrar marş yaparak aracı çalıştırınız. Aracın el frenini bırakmadan önce ayağınız frende basılı iken bütün vitesleri, geçişleri, hissederek kontrol etmeye çalışın, eğer herhangi bir aksi durum görünmüyorsa hiç vakit kaybetmeden en yakın yetkili servise veya ecu-garage elektronik servisimiz ile irtibata geçerek bize getirin. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir